Jak probíhají Montessori dílničky u nás v Brně?

Děti přichází společně s doprovodem, odloží si boty a bundu v šatničce a přichází do místnosti, kde dílničky probíhají. Osobní věci – tašku / batoh lze uložit v místnosti, kde dílnička probíhá na místo k tomu určené. Po příchodu si děti umyjí ruce.  Na začátku se společně s dětmi přivítáme na elipse. Následně odchází děti pracovat. Pro děti budou připraveny pomůcky především praktického života smyslové výchovy. Dítě si volí aktivitu samo. Pokud je nerozhodné, rodič pojmenovává, co vidí a následně si dítě aktivitu vybere. Je potřeba dítě při činnosti nevyrušovat. Dítě se učí si pomůcku přichystat, pracovat s ní a uklidit ji po sobě (to zvládají cca až kolem 24 měsíců) – po mladších dětech tedy uklízí rodič.

 

Děti od 12 do 18 měsíců učíme pracovat v policích a na koberečku, děti nad 24 měsíců pracují vždy na koberečku – ohraničuje jejich prostor – nebo na stolečku. Pokud se nudí rodič, vezme si svůj kobereček a pracuje si na něm. Koberec je osobní prostor, který si označíte jmenovkou. Na tomto prostoru pracuje dítě (rodič – na svém koberečku). Úkolem rodiče je uchránit prostor dítěte před dalším dítětem, pokud by do něj chtělo zasáhnout jiné dítě a Vaše dítě se neumí bránit samo. Taktéž rodič hlídá, aby jeho dítě nevstupovalo jinému dítěti do osobního prostoru. Jakmile již dítě s pomůckou nechce pracovat, rodič či dítě ji uklidí a bere si novou pomůcku.

 

Na závěr dílničky – pokud bude čas, je možné si udělat společnou aktivitu – říkanku, písničku – kterou vymyslí každá maminka příp. necháme dítě prolézt tunelem, pustit zvukostrom.. nebo jinou podobnou aktivitu před odchodem.

 

Lektorka je vám po celou dobu lekce k dispozici, aby poradila, jak případnou situaci řešit nebo Vám ukázala, jak se s pomůckou pracuje. Pokud by dítě potřebovalo svačit, pak u stolečku, určenému ke svačině. Na jiném místě není svačina možná.

Co na Montessori dílničkách nelze – běhat po místnosti, pracovat s pomůckou jinak, než k čemu je určená (házet s ní o zem, bouchat aj.), pracovat s více pomůckami – dítě si bere vždy jen 1 pomůcku. Svačit na jiném místě, než ke svačině určeném. 

„Pomoz mi, abych to dokázal sám"

Dílničky Montessori 

Kde dílničky probíhají:

Kde:  DDM Helceletova – pobočka Bystrouška (modrý sál), Fleischnerova 1a, Brno-Bystrc

Kdy:  

Cena: 1300Kč / pololetí + 50 Kč doprovod

Za zameškané či  nevychozené lekce nelze platby vracet. V případě Vaší nepřítomnosti za sebe můžete po předchozí domluvě poslat v den nepřítomnosti náhradu. Příp. je možné nahradit maximálně 3 řádně omluvené lekce v jiném mém kroužku, pokud bude volné místo.

S sebou: přezůvky